DIFERENȚA DINTRE ROSTIREA UNEI NEMULȚUMIRI ȘI ROSTIREA UNOR CUVINTE CRITICE

Ce este nemulțumirea? Ce este critica? Este vreuna din ele benefică unei relații? Este vreuna din ele periculoasă interacțiunilor din viața de cuplu?

Nemulțumirea este orice formulare în care unul din parteneri îi comunică celuilalt partener un lucru care l-a deranjat. „Ea nu prezice nici o consecință negativă pe plan marital” zice Gottman (1999). Nemulțumirile pot fi formulate astfel„ M-a durut că seara trecută nu ai vorbit cu mine deloc. Atunci când am fost în vizită la ai tăi.” sau „Așa de mult mi-ar fi plăcut să mă ții în brațe în timpul filmului…” sau „Sunt foarte supărată că nu am primit nici un cadou de Ziua femeilor… Toate colegele s-au lăudat toată ziua cu cadourile pe care le-au primit ieri”.

E necesar ca nemulțumirile să fie rostite în relațiile maritale. O stocare a mai multor plângeri de felul celor descrise mai sus nu are efecte pozitive. Fie din frica de a nu părea o persoană care se plânge mereu, fie din dorința de a nu strica atmosfera pozitivă a relației, fie pentru că nu se simt îndreptățiți să își spună nemulțumirea sau durerea (datorită educației din familia de proveniență) oamenii preferă să tacă. Ei tac, nu își spun durerea, dar odată ce ea crește, explodează. Iar forma în care va fi transmisă nemulțumirea va fi foarte diferită, explozivă. Corozivă relației.

În acest moment vorbim despre critică. Critica poate lua, initial, forma unei nemulțumiri, dar va continua cu învinuirea țintită a celui spre care e îndreptată„M-a durut că seara trecută nu ai vorbit cu mine deloc. Atunci când am fost în vizită la ai tăi. Ești ca și părinții tăi: te gândești doar la tine, la nevoile tale! Ceilalți de lângă voi pot să sufere până mor, că nu îi băgați deloc în seamă!”Critica, așa cum observați în exemplul anterior, începe cu o situație specifică pe care o generalizează.

Formulările de tipul „Tu niciodată….” sau „Tu întotdeauna…” sunt tipuri de formulări critice.„Ție niciodată nu îți pasă de mine…” este critică, pe când nemulțumirea ar suna:„Am impresia că nu sunt important pentru tine. Am impresia că ideile mele ți se par prostești. Aș dori să vezi că am și idei bune”. Un alt exemplu de critică :„Tu întotdeauna faci numai cum vrei tu, fără să întrebi pe nimeni…”, pe când varianta de comunicare a nemulțumirii ar suna: „Știi, mi-ar place tare mult să mă întrebi care îmi este părerea. Așa mi-ai arăta că sunt o persoană importantă pentru tine. Nu mă refer la lucrurile mărunte. Mă refer la deciziile majore, care țin de familia noastră. Atunci când îmi ceri părerea simt că mă prețuiești. Mă simt iubită”.

Pentru ca o exprimare să devină o critică – ceva e cu siguranță greșit la celălalt, ceva ce ține de personalitatea lui, de felul lui de a fi- e suficient să fie folosite și aceste tipuri de formulări:„Cum poți să îmi faci una ca asta?”, „De ce ești așa de enervantă?”, „De ce te comporți așa, ca un nesimțit?” , „Care e problema cu tine?”, „Cât de egoist/ă poți fi?”, „De ce ai face una ca asta?” (Gottman, 1999).

O plângere folosește cel mai des formulări de tipul „Eu mă simt” sau „M-am simțit” sau „Mi se pare”, exprimând stările emoționale negative interioare. Criticile sunt îndreptate cu claritate spre celălalt: „Tu…” sau „Ție…”, indicând spre faptul că există o problemă de caracter la celălalt. Critica va determina de cele mai multe ori o reacție de apărare din partea celui care se simte acuzat sau învinuit. Critica transmite: „Tu ești de vină! Tu și numai tu!”. Nemulțumirea comunică:„ Știi, mi s-a părut că…și mi-aș dori …”. O reacție de reparare sau de corectare e mai ușor de oferit când e adresată o nemulțumire. În urma unei critici urmează reacția defensivă, care nu este doar o reacție de apărare, ci și una de atac (asemenea criticii).

Cum ajungem să ne criticăm propria persoană? Cum ajungem să ne disprețuim?

               Îmi doresc să mai zăbovim un pic la această temă a iubirii de sine. La ideea acceptării propriei persoane cu talente, cu calități, cu deficiențe, cu slăbiciuni etc.

Suntem învătați, din fragedă pruncie, cei mai mulți dintre noi, să fim duri cu noi. Să ne purtăm aspru când e vorba de muncă, de performanță. Acesta este felul de gândire al familiilor din care facem parte unii din noi și, sincer vorbind, nu cred că părinții sau bunicii realizează că propagă această atitudine. Nu o fac cu rea voință.

E un fel de a ne raporta la propria persoană care este adânc înrădăcinat în fiecare din noi, atitudine pe care o propagăm fără să fim conștienți că există. E vorba de o atitudine automatizată, asemenea respirației sau clipitului. Eu am fost învățată, fără vorbe, să mă port aspru cu mine, să mă critic constant, să ridic permanent ștacheta când e vorba de felul în care muncesc sau mă prezint în fața oamenilor, să mă prezint mereu IMPECABIL.

Fără cusur. Să nu dau nimănui motive sau ca nimeni să nu depisteze vreun motiv pentru care să mă critice. Credeți cumva că părinții mei au fost conștienți de felul de gândire pe care l-au modelat în ființa mea? Nu cred. Cu toată sinceritatea o zic.

            Ce e însă trist e faptul că, odată devenită personală, această atitudine față de propria persoană a devenit limbajul meu interior. Melodia de fundal. O melodie al cărui refren suna cam așa:

Nu, nu e suficient de bine!

Tu ai putea și mai mult!

Muncește din greu să n-ai nici o scăpare,

Poate că mâine nimeni nu va mai fi nemulțumit!

Am ajuns să nu fiu mulțumită de mine, de performanța mea. Mi-am creat o imagine distorsionată despre mine. Atitudinea de critică personală era atitudinea care domina mintea și inima mea. Erau momente când eram mulțumită de rezultate, dar trăgeam din greu să ajung la următorul nivel.

Ca și cum aș fi participat la un maraton continuu, unde satisfacția e temporară (atunci când ajungi în punctul A sau B), iar efortul e continuu. De multe ori aveam impresia că trag de mine ca de un cal care trage la plug. Fără încetare. Până la epuizare.

Și tensiunea aceasta dată de nemulțumirea interioară, dată de epuizarea pe care o simțeam la nivel mental, emoțional, tensiunea aceasta care nu era deloc comfortabilă și venea  și din încleștarea musculară, mă obosea cumplit. Pe fondul acestei oboseli și a epuizării, lăsam plugul din mână și refuzam să mai fac ceva. Mă opream forțată de propria-mi epuizare. Mă odihneam câteva zile și o luam din loc cu același chef nebun de a lucra.

Scăpam eu de refrenul din mintea mea? Nuuuu! Continuam eu să fiu dură și nemulțumită de mine? Daaaa! Ce credeți că îmi spuneam atunci când eram epuizată? „Ce GROAZNICĂ e viața asta! Nu mă pricep la nimic! Nu sunt bună la nimic! Nu mă pricep decât să dau rateuri! Vai și amar de mine!”. În loc să îmi zic :„ Ok! Asta e … sunt om, nu le pot face perfect pe toate!”, mă biciuiam, EXAGERÂND negativ ceea ce nu reușeam să fac.

Bine ar fi să facem o diferență clară îmtre CINE suntem și CE facem. Suntem ființe fragile, doritoare de iubire și acceptare. Suntem ființe prețioase. Iar VALOAREA noastră nu e deloc știrbită de performanța noastră. Adică CINE suntem rămâne neschimbat și nu variază în funcție de CE facem: dacă am bani și succes sunt CINEVA, dacă nu am bani și nu am succes sunt un NIMENI.

Vă încurajez, deci, să fiți mai îngăduitori cu voi atunci când e vorba de performanțe slabe. Să vă bucurați pentru cea mai mică reușită. Să fiți mulțumiți de persoana voastră. Sunteți unici și frumoși…PREȚUIȚI-VĂ!

Refrenul vostru interior să fie unul de auto-încurajare:

Oh, da, nu am reușit nici de data aceasta…

Dar mâine este o nouă zi!

Nu doresc ca un eșec să stingă visele mele!

Vreau să mă bucur de fiecare din ele,

Convins fiind că ele se vor împlini!

                                                                                                                                                                                                                                                            B.B.

E bine să ne iubim pe noi înșine? Trebuie ca dragostea mea să fie îndreptată exclusiv spre exterior?

Eu cred în principiul iubirii de sine anterior iubirii oferite într-o relație. Dar hai să mă explic. Iubirea de sine nu o identific cu egocentrarea. Cu întoarcerea spre propria persoană și cultivarea unei iubiri exclusive de sine. Nu. Mă refer aici la atitudinea de a fi blând cu propria persoană – dacă ai greșit, asta este, treci mai departe, te ierți, nu ești aspru vis-a-vis de performanțele tale.

Mă refer la atitudinea de bunătate față de propria persoană –  aceasta este atitudinea opusă criticii constante adresată de noi înșine propriei persoane.

Nu știu dacă realizați, dar răutatea și asprimea îndreptată asupra propriei persoane seamănă cu autosfâșierea. Sau cu înjunghierea propriei inimi. Adesea, pentru că dorim să atingem obiective înalte, tragem de noi, ne certăm, ne disprețuim propria inimă. Când ea urlă, nu îi dăm crezare. Când trupul urlă că e obosit, îi zicem: „Hai că mai poți!”. Depășim, adesea, limita bunului simț când e vorba de propria persoană. Ne neglijăm, ne amânăm, ne reducem la tăcere strigătele. Devenim surzi.

Pe de altă parte, cel focalizat pe sine își zice în inimă:„Sunt superb! Soarele se oprește din mers când trece pe strada mea! Sunt o minune! Cu toții ar trebui să îmi vadă frumusețea și să mă admire!”… Chiar dacă ar admira, la rândul lui, o altă persoană, ar face-o pentru scurt timp. Ființa sa i se pare irezistibilă când e vorba de admirație.

Exagerez, evident. Poate am reușit să vă smulg și un zâmbet (dacă am reușit, mă bucur!). Majoritatea dintre noi ne situăm între cele 2 extreme. Extrema aversiunii față de sine și extrema focalizării exclusive pe sine.

Și atunci care ar trebui să fie ATITUDINEA potrivită față de mine, atitudine care să denote grijă față de nevoile și dorințele mele, față de durerile mele, față de bucuriile mele? Să ascultăm semnalele venite din interior legate de oboseală și să luăm o pauză.

Să ascultăm semnalele venite dintr-o inimă rănită, pe care să o alinăm cu multă grijă și cu multă răbdare, dacă rezultatele în muncă nu au fost pe măsura așteptărilor:„ Am greșit? Asta e! Sunt doar un om! Mâine voi încerca să fac mai bine. Dacă nu îmi iese, nu e capăt de lume!” Sau poate s-au enervat toți prietenii tăi pe tine… Simți tensiunea în aer…Le ceri iertare și gata!

Bucurându-te de propria persoană, acceptându-te ca ființă fragilă, înțelegându-ți lumea interioară, vei reuși să înțelegi mai ușor lumea interioară a iubitului tău/iubitei tale.

Vei reuși să te bucuri de frumusețea sa interioară și să te minunezi chiar. Vei reuși să fii mulțumitor pentru persoana care se află lângă tine. Fiind blând cu tine, vei fi mai blând cu iubitul sau iubita ta. Fiind îngăduitor cu tine, îți va veni mai ușor să oferi îngăduință celuilalt.

Iertându-ți greșelile, inexactitățile, imperfecțiunile, manifești față de tine acceptare și iubire. Vei reuși, astfel, să oferi soțului sau soției tale iertare și acceptare și iubire.

Dragilor, vă îndemn, deci să oferiți cât mai des iubire!

Iubire pentru propria persoană și pentru cei din jurul vostru!

BB

Se mai poate reaprinde iubirea?

Se mai poate reaprinde iubirea în relația noastră?

Mânia…furia…grele, dureroase emoții. Dureroase mai ales pentru cel asupra căruia se descarcă.

Te enervezi pentru că soția ta le face pe plac tuturor prietenelor ei, nerefuzându-le niciodată. Te înfurii pentru că nu îți mai place cum prepară mâncarea, te enervezi pe felul în care se ocupă de educația copiii lor ș.a.m.d.

Soția ta, pe de altă parte, se simte respinsă. Neînțeleasă. Criticată.  Se închide în sine, ca într-o carapace. Se apără, găsindu-și scuze. Scuzele însă te enervează mai tare. Furia ta crește. Soția se închide mai mult în sine, apărându-se și atacând deopotrivă. Ajungeți să uitați motivul certurilor voastre. Atacurile voastre devin personale: „Ești un nesimțit!” sau „Ești o grosolană!” sau „De ce nu poți fi ALTFEL?”

Ce s-a întâmplat, de fapt, cu voi? Vă iubeați când v-ați căsătorit. Treceați cu ușurință peste defectele celuilalt. Până nu demult orice făcea celălalt era îndulcit. Oricărei greșeli i se oferea circumstanțe atenuante. Erați binevoitori și răbdători unul cu celălalt. Daaar, cu timpul, GREȘELILE ei au ajuns să se ADUNE în mintea ta. OCHELARII  prin care o vezi acum sunt „pătați” de greșelile pe care îți este dificil să le uiți. Nu le mai suporți. Simți că explodezi numai când o zărești.

Ea devine, pentru tine, o SUMĂ de greșeli. Bunăvoința și răbdarea ta s-au risipit. Te simți ÎNDREPTĂȚIT să fii furios pe felul ei „defect” de a se comporta.

Iubirea ta s-a risipit? Mai poți oare să simți ceea ce simțeai în urmă cu ceva timp?

Răspunsul este : „DA!” dacă vrei să înveți să o vezi prin OCHELARII APRECIERII. Vei învăța să o admiri din nou. Să fii MULȚUMITOR pentru ea. O vei privi ca pe una din cele mai prețioase ființe din viața ta. Ea va învăța să nu se mai simtă criticată. Atacată. Va deveni mai relaxată în preajma ta. Te va iubi mai mult și-ți va arăta iubirea. Te va vedea cu OCHI APRECIATIVI… Ești, până la urmă, cel care o protejezi!

BB

ALtfeL

Bună, dragi prieteni!

Incercăm, de azi, să avem o relație ALtfeL. Vrem să fim mai aproape de fiecare dintre voi.

Să nu vă mai simțiți singuri, izolați, neînțeleși. Să nu vă mai simțiți singuri în viața de cuplu. Să nu vă mai simțiți izolați în relațiile de familie. Să nu vă mai simțiți marginalizați în relațiile de la locul de muncă.

Dorim să vă împuternicim să continuați, cu perseverență, să visați la o viață frumoasă în doi, la o viață liniștită de familie, la relații echilibrate cu cei apropiați vouă.

Acest vis nu este un ideal sau o țintă ce poate fi atinsă doar de unii în această viață. E un vis ce poate deveni realitate pentru fiecare persoană care își dorește acest lucru și dispune de abilitățile necesare.

Dorim să vă însoțim în drumul acesta, dorim să vă împuternicim, să vă încurajăm. Dorim să cunoaștem cât mai mulți oameni fericiți, în relații fericite, relații vii, relații calde cu persoanele din anturajul lor.

Îndrăzniți să ne scrieți gândurile voastre. Messenger-ul asociat paginii de Facebook al Asociației Sozo este o variantă bună și discretă unde ne puteți împărtăși zbaterile voastre. Vom găsi o modalitate de a vă răspunde.

Dorim să fim o comunitate de oameni cu inimă mare. De capete mari și inimi reci ne-am săturat cu toții, nu ? 😉

BB

Căsătoria este fundația societății – Declarația de la Paris – 7 October 2017

DECLARAȚIA DE LA PARIS

O EUROPĂ ÎN CARE PUTEM CREDE

33. Căsătoria este fundația societății civile și baza armoniei dintre bărbați și femei. Este legătura intimă organizată împrejurul susținerii unei gospodării și creșterii pruncilor. Afirmăm că rolul nostru fundamental în societate și ca ființe umane este cel de tați și mame.

Căsătoria și copiii sunt parte integrală din orice viziune a înfloririi umane. Copiii cer sacrificiu de la cei ce îi aduc în lume. Acest sacrificiu e nobil și trebuie onorat.

Sprijinim politici sociale prudente care să încurajeze și întărească mariajul, nașterea de prunci și creșterea lor. O societate care nu-și întâmpină cum se cuvine copiii nu are niciun viitor. 

Textul complet al declarației de la Paris îl puteți găsi aici:  https://thetrueeurope.eu/o-europa-in-care-putem-crede/

Philippe Bénéton (France)
Rémi Brague (France)
Chantal Delsol (France)
Roman Joch (Česko)
Lánczi András (Magyarország)
Ryszard Legutko (Polska)
Pierre Manent (France)
Janne Haaland Matlary (Norge)
Dalmacio Negro Pavón (España)
Roger Scruton (United Kingdom)
Robert Spaemann (Deutschland)
Bart Jan Spruyt (Nederland)
Matthias Storme (België)

 https://www.asociatiasozo.ro/wp/workshop-7/

Pregătire pentru căsnicie

Să iubești și să fii iubit NU este suficient!

Pentru ca iubirea voastră să țină până la adânci bătrâneți TREBUIE să învățați cum să o cultivați și să o mențineți.

PREGĂTIRE PENTRU CĂSNICIE este un program psiho-educativ care vă oferă cunoștințe și abilități pentru ca voi doi să reușiți în zidirea căminului visurilor voastre.

Să iubești și să fii iubit NU este suficient!

Viața ta, viața partenerului tău, viața copiilor voștri, viața căsniciei voastre depinde de nivelul vostru de pregătire pentru căsnicie.

Nu este suficient să deți un autoturism și să-ți placă să conduci. Este vital să înveți despre regulile de circulație în trafic și să dobândești abilități practice pentru a conduce fără accidente. La fel este și cu relația de căsnicie. E nevoie să înveți câteva reguli elementare de convețuire și să deprinzi câteva abilități practice pentru a evita accidentele în cuplu.

PREGĂTIRE PENTRU CĂSNICIE este un început de drum bun pentru căsnicia voastră!

Începând cu Luni, 5 Februarie 2018 – 4 sesiuni psiho-educative la prețul de 100 Ron/cuplu.

Sorin Balogh – Gottman Seven Principles Leader – 0741  162 038

 Bianca Balogh – Psiholog clinician – 0770 139 928

https://www.facebook.com/events/324722458031691/

 

Un minut pentru relația ta – 8 Ianuarie 2018- Căutând și primind ajutor

Atunci când te îmbolnăvești sau te rănești fizic, aștepți săptămâni sau chiar ani până să consulți un medic? De obicei nu faci asta, pentru că știi că un specialist poate să evalueze problema și să-ți ofere un tratament înainte ca sănătatea ta să devină critică.

Din păcate, cele mai multe cupluri nu dau importanță rănilor emoționale sau disfuncționalităților maritale în aceiaș măsură în care dau importanță problemelor de natură fizică.

În medie s-a constatat că soții așteaptă să treacă 6 ani până la momentul în care decid să ceară ajutor de specialitate pentru problemele din relație. În multe cazuri este prea târziu pentru a putea salva căsnicia.

Deasemenea, în conformitate cu studiile de specialitate, s-a constatat că programele de prevenție sunt de 3 ori mai eficiente decât programele de intervenție.

Căutând și primind ajutor, din timp, poți să previ apariția blocajelor în relație, a nefericirii care apare din cauza conflictelor maritale.

Fie că sunteți căsătoriți de 6 luni sau de 60 de ani întotdeauna este loc de mai mult pentru a învăța și dezvolta noi abilități de relaționare pentru o căsnicie mai bună.

Puteți deveni experți în relația dumneavoastră de cuplu participând la programul nostru pentru cupluri 7 Principii ale unei căsnici fericite.

Workshop 7Principii

Un minut… pentru relația ta – Iunie 7- Cultura căsniciei tale

Cultura căsniciei tale

Căsnicia nu înseamnă doar o bucată de hârtie. Ci are de-a face cu zidirea unei vieți împreună- a unei culturi bogate în simboluri și ritualuri, valori și scopuri care definesc căsnicia voastră și o fac unică.

De obicei când ne gândim la cultură, o asociem cu un grup etnic sau cu o națiune. Dar o cultură poate fi creată de două persoane care au căzut de acord să-și împartă viața.

În cartea ,,The Intentional Family” William Doherty susține că atunci când două persoane devin un cuplu, ei creează o nouă cultură, și cu cât cultura lor este mai intențională cu atât mai puternice devin legăturile de familie.

În esență, fiecare cupul sau familie își creează propria micro-cultură prin obiceiuri, tradiții și experiențe. Această cultură cuprinde visurile lor și poate fi, cu timpul, suficient de flexibilă la schimbare.

Cu cât sunteți mai mult în acord în privința aspectelor fundamentale ale vieții, cu atât mai bogată, mai profundă și mai ușoară va fi căsnicia dumneavoasatră.

Întrebarea zilei: Cum ați descrie cultura căsniciei voastre?

The Marriage Minute- from The Gottman Institute – www.gottman.com

Un minut… pentru relația ta – Iunie 5- Cedează pentru a câștiga

Cedează pentru a câștiga

Una dintre cele mai mari greșeli pe care oamenii le fac în căsnicie este încercarea de „a câștiga” în discuțiile contradictorii.

În cazul relațiilor de cuplu, dacă un soț ,,câștigă”, defapt, au pierdut amândoi.

De aceea este important să te lași influențat de partenerul tău. Noi încurajăm cuplurile să adopte acest principiu: ,,cedează pentru a câștiga”.

Data viitoare când partenerul tău se plânge de ceva, încearcă să privești acest lucru ca fiind o modalitate prin care el vrea să îți spună cât de important este acel lucru pentru el- nu e vorba de un atac la persoana ta. Apoi, în loc să reacționezi într-un mod defensiv, înceară să identifici partea rezonabilă a cererii pe care partenerul tău o face și cedează pentru a putea câștiga.

A accepta influența partenerului tău este unul dintre cele 7 principii ale unei căsnicii fericite. Atunci când oamenii sunt dispuși să înțeleagă și să empatizeze cu punctul de vedere al partenerului lor, adesea vor reuși să găsească o soluție prin care amândoi să fie onorați.

Acesta este un rezultat de câștig reciproc, câștig/câștig.

Întrebarea zilei: Care este unul dintre subiectele unde nu te lași influențat de partenerul tău?

The Marriage Minute- from The Gottman Institute – www.gottman.com